SJML-cup 2015 lopputulokset:



Kilpailussa kokonaistulokseen laskettiin kunkin Suomen Jousimetsästäjäin Liittoon
kuuluvan kilpailijan enintään 4 parasta kisasuoritusta, ja lisäksi
jokainen jäsenseura sai 1-3 pistettä jokaista mitaleille sijoittunutta
kilpailijaansa kohden. Tasapistetilanteissa lopullinen sijoittuminen
ratkaistiin laskemalla kilpailijan kokonaistulokseen oikeuttavista
kilpailuista saatujen pisteiden suhde radan maksimituloksiin – josta
saatiin ratkaisevaksi luvuksi osumaprosentti. Nykysääntöjen mukaan
kokonaiskilpailuun pääsi mukaan jo yhdellä kilpailulla.



Kilpailuja järjestettiin jäsenseurojen toimesta 7 erillistä osakilpailua, joista
jokaisesta 10 ensimmäistä sijoittunutta Suomen Jousimetsästäjäin Liiton
jäsentä sai cup-pisteitä 1-10 pistettä sijoituksestaan riippuen.



Kokonaiskilpailussa jokaisen luokan 3 parasta palkitaan pokaalein sekä tuotepalkinnoin
joita toimintaamme tukevat tahot ovat lahjoittaneet. Kiitos tästä
tasapuolisesti kaikille – FAT Archery, Huntersfriend EU, PsR Bows ’n
Hunting ja Rajajousi!



Kilpailussa palkitaan myös korkeimmat osumaprosentit ampunut kilpailija
kiertopalkinnolla – tänä vuonna palkinto siirtyy Pauli Laineelle ( 71,96 %).



Kiitos ahkerasta osallistumisesta kilpailijoille!



Miehet talja:



1. Peltoniemi Vesa EPJM 36 66,40 %

2. Laine Pauli EPJM 35 71,96 %

3. Heikkinen Pasi 33 58,21 %

4. Eklund Jani EPJM 23

5. Kangasmäki Arto 22

6. Rajamäki Matti EPJM 21

7. Riihinen Tero 20

8. Jussila Esko EPJM 18

9. Lapinleimu Mikko 14

10. Kemppainen Mikko 13

11. Kujala Mikko EPJM 11

12. Kangasmäki Marko 10

13. Pennanen Olavi 9

14. Ylisaukko-Oja Arto 9

15. Paavola Aki 9

16. Remes Tuomo 7

17. Partonen Teemu 7

18. Kulin Jouko 6

19. Leskinen Timo EPJM 6

20. Junttila Rauno 6

21. Saarenmaa Antti 5

22. Levä Timo 5

23. Perttilä Vesa 5

24. Vainikainen Petri 4

25. Honkonen Juha EPJM 4

26. Tolonen Mauri 4

27. Leinonen Jarmo 4

28. Korhonen Sauli 4

29. Rintala Mika 3

30. Huttunen Veijo 3

31. Mäkinen Jani 3

32. Kukkamaa Marko EPJM 2

33. Pirppu Timo 2

34. Ruotsalainen Markus 2

35. Pakkala Juhani EPJM 2

36. Nikulainen Oskari 1

37. Keski-Valkama Janne EPJM 1





Vaisto Miehet:



1. Laine Jukka 37

2. Lahtinen Jani 35

3. Tiihonen Juha 33

4. Tuhkanen Jarmo 32

5. Jalkanen Pekka 29

6. Lilja Jukka EPJM 23

7. Yliharju Juha EPJM 23


8. Oinas Petteri 17

9. Partanen Marko 10

10. Mulari Pekka 10

11. Kiviniemi Pasi 10

12. Dahlgren Veli-Matti 9

13. Laine Pauli EPJM 7

14. Teräväinen Erkka 6

15. Salo Simo 6

16. Junninen Ari 6

17. Lehto Ari 6

18. Tiainen Santtu 5

19. Tammi Jyrki 5

20. Anttila Mara 5

21. Salonen Antti 4

22. Juvani Juha 4

23. Paukkonen Esko 3

24. Nieminen Teppo 2

25. Enroos Henri 1

26. Tuovinen Jorma 1



Talja Naiset:



1. Vuolle Pilvi EPJM 38 5 41,05 %

2. Wiren Milla 38 5 40,67 %

3. Kontunen Eija 35

4. Jalkanen Satu 22

5. Karttunen Anne 20

6. Mäkinen Laura 14

7. Grönqvist Sanna 7





Talja Nuoret:



1. Eklund Daniel EPJM

2. Lahtinen Ville

3. Jussila Vexi EPJM





Juniorit <10 v:



1. Kemppainen Juuso 39 62,95 %

2. Savolainen Luukas 39 46,58 %

3. Kiviniemi Verneri 18

4. Jussila Oona EPJM 16

5. Ollila Max EPJM 15





Jäsenseurat:



1. EPJM 65

2. JSJM 36

3. YSJMA 21

4. VSJM 15

5. KPJM 10

6. MJA 7

7. HOOD 1

8. OSJM 1

9. Artemis 0

10. BHTL 0

11. KAJO 0

12. KEJOM 0

13. PJM 0